İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

6

ŞANTİYELER ACİLEN DENETLENMELİDİR!

    Yayına Giriş Tarihi: 16.04.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 22.12.2020 15:15:51  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 16.04.2020 13:31:19

İMO Ankara Şubesi ve Temsilcilikleri, 16 Nisan 2020 tarihinde hinterlandında bulunan ilgili kurumlara yazı yazarak, sorumluluk alanlarında bulunan şantiyelerde Koronavirüs Pandemisine karşı denetim yapmaları çağrısında bulundu

 

İMO Ankara Şubesi ve Temsilcilikleri, 16 Nisan 2020 tarihinde hinterlandında bulunan ilgili kurumlara yazı yazarak, sorumluluk alanlarında bulunan şantiyelerde Koronavirüs Pandemisine karşı denetim yapmaları çağrısında bulundu.

Çağrıda, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı genelgesinin gerçekleştirilmesi yönünde Meslek Odamıza düşen sorumluluk gereği bu durumu Kurumunuza/Belediyenize bildirir, işçi sağlığı ve iş güvenliğinin kamusal bir görev olması nedeniyle tarafınızca il/ilçe genelinde faaliyetine devam eden şantiyelerin tespit edilerek ivedilikle denetimden geçirilmesi hususunda gereğini bilgilerinize sunarız," denildi.

Kurumlara giden yazının tamamı:

DAĞITIMLI YERLERE

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs (COVID-19) pandemisi sebebiyle binlerce insan yaşamını yitirmiş olup ülkemizde de bu virüs her geçen gün artarak yayılmaktadır. Bununla birlikte ülke genelinde şantiyeler faaliyetlerine devam ettiklerinden, binlerce meslektaşımız ve milyonlarca işçi hastalık riski ile karşı karşıyadır.

Koronavirüs pandemisi, işyerleri, meslektaşlarımız ve işçiler yönünden, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu`nun 13. maddesinde ifade edildiği şekilde ciddi ve yakın tehlike kapsamında olup işverenler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü`nün 20 Mart 2019 tarihli "Covid-19 Tedbirleri" genelgesi ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı`nın 13 Nisan 2020 tarihinde yayınlamış olduğu "Şantiyelerde Alınacak Yeni Korona Virüs Tedbirleri"nde belirtilen hususlara uymak zorundadırlar.

Ülke genelindeki tüm işyerlerinde gerekli tüm işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alınması yasal bir zorunluluk olmuştur. Bu nedenle ilimiz genelinde bulunan şantiyelerde gerekli önlemlerin alınıp alınmadığına dair denetimler yapılmalıdır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı genelgesinin gerçekleştirilmesi yönünde Meslek Odamıza düşen sorumluluk gereği bu durumu Kurumunuza/Belediyenize bildirir, işçi sağlığı ve iş güvenliğinin kamusal bir görev olması nedeniyle tarafınızca il/ilçe genelinde faaliyetine devam eden şantiyelerin tespit edilerek ivedilikle denetimden geçirilmesi hususunda gereğini bilgilerinize sunarız.

İMO Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu

 


Okunma Sayısı: 121

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.