İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

13

ŞANTİYE ŞEFLİĞİ ÇALIŞMA ALANI ACİLEN DÜZENLENMELİDİR!

    Yayına Giriş Tarihi: 15.06.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 15.06.2020 11:09:03  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 15.06.2020 10:57:10

Şantiye şefliği çalışma alanının düzenlenebilmesi, işlevli ve çalışır bir düzene oturtulması meslektaşlarımızın yanı sıra deprem ülkesi olmamızdan dolayı halkımız açısından da son derece önemlidir

 

Üyelerimizin yoğun olarak faaliyet gösterdiği Şantiye Şefliği alanı ile ilgili Şubemiz tarafından yapılan incelemeler doğrultusunda yasal ve uygulamaya dönük yaşanan sorunlar irdelenmiş ve bu sorunların çözümü noktasında da kurumlar ölçeğinde bir takım girişimlerde bulunulmuştur. Şantiye şefliği çalışma alanının düzenlenebilmesi, işlevli ve çalışır bir düzene oturtulması meslektaşlarımızın yanı sıra deprem ülkesi olmamızdan dolayı halkımız açısından da son derece önemlidir. Mevzuatta ve uygulamalarda eksik ve yanlışların olduğunu düşünmemiz bir tarafa mevcut mevzuatın dahi uygulanamadığı bu alanın düzenlenmesine dair çeşitli girişimlerimiz bulunmaktadır.

Bu kapsamda;

Şantiye şeflerinin sigortalılık durumları, her bir şantiyeye ait çalışma gün sayıları ve şantiye şefliği yapamayacakların durumları hakkında şubemiz ve temsilciliklerimiz tarafından SGK İl Müdürlüklerine konunun açıklığa kavuşturulması talebi ile yazı1 yazılmıştır. Bahse konu yazıda; başka bir işte sigortalı bulunanların hangi koşullarda ve kaç şantiyede görev yapabilecekleri, şantiye şefliği görevi üstlenen üyelerimizin sigortalılık durumlarının nasıl belirleneceği ve buna dair bir takip sistemlerinin olup olmadığı sorgulanmış olup uygulamaya dair önerileri istenmiştir.

Yapı Ruhsatlarında şantiye şefi belirlenmesi sürecinde "yapım işinin gerektirdiği ve imalatın niteliğine uygun meslek grubundan şantiye şefi" belirlenmesi mevzuatta açık bir şekilde ifade edilmekte olup bu konuda alınmış mahkeme kararları da bulunmaktadır. Şube kayıtlarımızda bulunan 2019 yılı ruhsatları incelendiğinde meslektaşlarımızın toplam ruhsatlar içerisinde üstlendikleri şantiye şefliklerinin oranının %50 civarında olduğu görülmüştür. Şube ve temsilciliklerimizdeki belediye ve Organize Sanayi Bölgelerinin tamamına konu hakkında bir yazı2 gönderilerek ruhsat verme aşamasında şantiye şeflerinin uzmanlık alanlarına dikkat etmeleri gerektiği bildirilmiş olup uzmanlık alanına uygun olmadan atanan şantiye şefliklerinin takipçisi olacağımızı ve ruhsatların iptali konusunda gerekli yasal sürecin tarafımızdan işletileceği bildirilmiştir. Ruhsatlara dair yakın zamana ait iki haftalık dönem (25 Mayıs -5 Haziran) aralığında yapılan incelemelerde 18 belediyede ve 34 ruhsatta şantiye şeflerinin uzmanlık alanına uygun belirlenmediği tespit edilmiş olup ilgili belediyelere söz konusu ruhsatların iptal talebi ile yazı gönderilmiştir.

Söz konusu sorunlardan bir diğeri de yapı ruhsatı düzenleme aşamasında şantiye şeflerinden Oda Kayıt Belgesi alınmayıp taahhütname ile işlem yapılmasıdır. Şantiye şeflerinden Oda Kayıt Belgesi alınmasına ilişkin genelge hükmü olmasına rağmen taahhütname ile yürütülen uygulama, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak şantiye şefliği üstlenilmesinin önünü açmaktadır.

Şubemizce yapılan incelemede 9 belediye tarafından düzenlenen yapı ruhsatlarında, şantiye şefi olarak kayıtlı inşaat mühendisi unvanlı 13 kişinin Odamıza üye olmadığı tespit edilmiştir. İlgili belediyelere, söz konusu yapı ruhsatlarının iptal edilmesi sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulması gerektiği bildirilmiştir.

Bu süreç içerisinde, yapı ruhsatı düzenleme aşamasında Oda Kayıt Belgesi alınmasına ilişkin ruhsat düzenleyen idareler ile yapı denetim kuruluşlarına yazılı bildirimde bulunulmuştur.

Gelinen aşamada, soruşturması tamamlanan 2 yapı ruhsatında şantiye şefi olarak kayıtlı kişilerin gerçeğe aykırı beyanda bulunarak inşaat mühendisi unvanını kullandıkları anlaşılmıştır. Bu örnek, Odalarımızın işlevsiz hale getirilmesi için çaba sarf edildiği günümüzde, halkın güvenliğini tehlikeye atan ve meslektaşlarımızın hak kaybına yol açan uygulamalara karşı mücadelenin önemini de hatırlatmaktadır.

İnşaat Mühendisleri Odası

Ankara Şubesi Yönetim Kurulu

 


 

Dosyalar

(108 KB) (15.06.2020 10:43:24)

(118 KB) (15.06.2020 10:43:31)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 3070

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.