İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

43

DSİ – TOKİ PROTOKOLÜNE DAİR ŞUBE GÖRÜŞÜ

    Yayına Giriş Tarihi: 01.07.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 02.07.2020 14:39:07  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 01.07.2020 11:30:24

Türkiye’nin en büyük yatırımcı kamu kuruluşlarından olan DSİ bugüne kadar Atatürk, Karakaya, Keban, Deriner gibi büyük ve orta ölçekli baraj, GAP, DAP, KOP gibi sulama projelerini tamamlayarak ülkemizin hizmetine sunmuş bir kurumun birikimlerini yok sayarak bu alanda hiçbir çalışması olmayan TOKİ’nin eliyle yapması yadırganacak şekilde dikkat çekmektedir

 

DSi ve TOKİ arasında 18.03.2020 tarihinde 25 adet Baraj ve Sulama İnşaatı işi için yaklaşık hacmi 8,5 Milyar TL olan bir protokol imzalanmıştır. 29 ve 30 Haziran tarihlerinde 3 adet işin ihalesi tamamlanmış olup, 6 Ağustos tarihine kadar 8 işin daha ihale edileceği TOKİ web sitesi üzerinden ilan edilmektedir.

Devlet Su İşleri ve Toplu Konut İdaresi arasında yapılan protokole dair yaptığımız araştırmalarda, bu protokolün neden gerektiğine dair bir bilgi bulamadık. Edindiğimiz bilgilere göre DSİ tarafından yapılması önerilen baraj, gölet, sulama, taşkın projelerine yönelik yatırımların, yine DSİ`nin belirleyeceği teknik ve idari şartlara uygun olarak TOKİ tarafından ihale edilmesi konusunda protokol yapılmıştır. TOKİ`nin yaptıracağı bu işlerin masrafının da DSİ bütçesinden karşılanacağı anlaşılmaktadır. Yapılan bu genel protokolün dışında ödeme planları, yapılacak işlerin belirlenmesi ve teknik işlerle ilgili olarak da ek protokoller yapılacağı belirtilmiştir.

Bu çerçevede düzenlenen iş ve işlemlere neden gerek duyulduğu anlaşılamamaktadır. Türkiye`nin en büyük yatırımcı kamu kuruluşlarından olan DSİ gibi Atatürk, Karakaya, Keban, Deriner gibi büyük ve orta ölçekli baraj, GAP, DAP, KOP gibi sulama projelerini tamamlayarak ülkemizin hizmetine sunmuş bir kurumun birikimlerini yok sayarak bu alanda hiçbir çalışması olmayan TOKİ`nin eliyle yapılması yadırganacak şekilde dikkat çekmektedir. DSİ`de çalışan binlerce mühendisin bu süreçlerdeki etki ve yetkisinin durumu, ihale süreçlerinin Sayıştay denetimine tabi olup olmayacağı gibi konular da akıllarda büyük soru işaretleri bırakmaktadır.

İMO Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu

 

 


 

Dosyalar

(128 KB) (02.07.2020 13:17:03)

(418 KB) (02.07.2020 13:21:23)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 2038

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.