İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

33

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ: BARIŞIN EGEMEN OLDUĞU BİR DÜNYA KURABİLMEK İÇİN

    Yayına Giriş Tarihi: 01.09.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 01.09.2020 16:08:50  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 01.09.2020 10:10:07

Din, mezhep, milliyet ayrımlarının insan hayatının önüne geçmediği, düşmanlık değil eşitlik anlamına geldiği bir dünyayı kurabilmek için mücadelemize devam edeceğiz

 

1 Eylül 1939`da, Hitler`in başında bulunduğu Nazi Almanya`sı Polonya`yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı`nı başlattı. Milyonlarca insanın hayatını kaybettiği, tüm dünyayı saran bu savaş, yıkım ve acıdan başka bir şey getirmedi. İnsanlık tarihindeki bu utanç dolu dönemin tekrar yaşanmaması için 1981 yılında Birleşmiş Milletler 1 Eylül tarihini Dünya Barış Günü ilan etti. Fakat elbette bir günü barış günü yapmak dünyadaki savaş ve yıkımların önüne geçmiyor. İkinci Dünya Savaşı`nın üzerinden geçen 80 yılda hâlâ dünyanın birçok yeri işgaller, iç savaşlar ve yağma içerisinde. Bölgemiz on yıllardır kardeş kanıyla boyanıyor.

Unutmamak gerekir ki iç ve dış kaynaklı tüm savaşlar sadece o ülkelerin insanlarını, sadece savaşın içerisinde bulunanları değil, tüm gezegenimizi yıkıcı şekilde etkiliyor. Her savaş yanında istikrarsızlık, yoksulluk, kadın, çocuk ve azınlık haklarının ihlali ile birlikte devasa bir ekolojik yıkım getiriyor. Bizler, dünyanın her yerinde halkın yararı için hayatın kuruluşunda, inşasında rol oynayan inşaat mühendisleri olarak, işimizi savaşlarla yıkılmış bir dünyayı tamir etmek için değil, daha özgür, eşit ve adil bir dünyayı inşa edebilmek için yapmak istiyoruz.

Bölgemizde ve dünyamızda yaşanan savaş ve istikrarsızlık ortamı doğrudan bir savaşın içerisinde olmasa da ülkemizi de büyük ölçüde etkiliyor. Tüm bu yıkıcılığın yanında yaşanan toplumsal, kurumsal ve ekonomik erozyon hali aynı zamanda diplomasını almış genç meslektaşlarımızın da doğrudan nitelikli ve insani şartlarda çalışma hakkını imkânsız hale getiriyor. Bugün İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak tüm gayretlerimiz, adil ve barış içerisinde bir dünyada gencinden yaşlısına tüm meslektaşlarımızın insanlık için insani şartlarda çalışabilmesi içindir. Sayılabilecek birçok önemli sebebin yanında sadece bu bile tüm dünyada barışın ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Din, mezhep, milliyet ayrımlarının insan hayatının önüne geçmediği, düşmanlık değil eşitlik anlamına geldiği bir dünyayı kurabilmek için mücadelemize devam edeceğiz.

İMO Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu

 


Okunma Sayısı: 58

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.