İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

09 ARALIK 2021, PERŞEMBE   

26

YAPI DENETİM FAALİYETİ YÜRÜTEN MESLEKTAŞIMIZA YAPILAN SALDIRIYI KINIYORUZ! TAKİPÇİSİYİZ

    Yayına Giriş Tarihi: 18.09.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 18.09.2020 10:57:12  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 18.09.2020 10:41:13

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak üyemizin yanında olup hukuki süreci izlemekle birlikte yapıya ait tespit edilen eksikliklerin giderilmesi hususunda Belediye ve Çevre Şehircilik Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunulacaktır

 

15 Eylül 2020 tarihinde Yapı Denetim Firmasında görev yapmakta olan bir meslektaşımız, Mamak`ta yaptığı denetleme faaliyetleri sırasında şantiyedeki imalatların projesine uygun yapılmasını talep etmesi sebebiyle yapı müteahhidi ve çevresindekiler tarafından organize bir şekilde saldırıya uğramıştır. Saldırıya uğramasının ardından da olayı adli mercilere taşımıştır.

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak üyemizin yanında olup hukuki süreci izlemekle birlikte yapıya ait tespit edilen eksikliklerin giderilmesi hususunda Belediye ve Çevre Şehircilik Bakanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunulacaktır.

İnşaat Mühendisliği doğrudan kamu yararını gözetmekle sorumlu bir meslektir. Özellikle deprem riski yüksek bir ülke olmamız sebebiyle yaptığımız denetim faaliyetlerinin önemi bir kat daha artmaktadır. Bugün arkamızı dönerek görmezden geldiğimiz her uygunsuzluk yarın onlarca insanın hayatına mal olabilecek sakıncalar taşıyacaktır. İnşaat Mühendisleri Odası olarak yıllardır kamusal denetim hizmeti olarak yürütülmesini önerdiğimiz Yapı Denetim Hizmetlerinin piyasa koşullarına terk edilmesi kabul edilemezdi. Bugün geldiğimiz noktada yapılan değişikliklerle müteahhit ile yapı denetim firmaları arasındaki ticari bağın koparılması olumlu bir gelişme olarak görülse de yeterli değildir. Yaşadığımız bu olay yapı denetim faaliyeti yürüten meslektaşlarımız için tedirgin edici nitelikler taşımaktadır.

Bu sorun İnşaat Mühendislerinin konumunun güçlendirilmesi ile aşılabilir. Kamu adına denetim faaliyeti yürüten meslektaşlarımıza yapılan saldırılar, kamu görevlilerine yapılmış sayılmalı ve sorumlular cezalandırılmalıdır. Aksi halde yaşanacakların bedelini sadece şiddete uğrayan meslektaşlarımız değil yeterli denetim hizmeti alamayan halkımız ödeyecektir. Meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, bahse konu vahim olayın takipçisi olacağımızı belirtiyor ve benzeri olayların yaşanmamasını diliyoruz.  

İMO Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu

 


Okunma Sayısı: 1090

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.