İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

33

KPSS’DE YETERLİ ATAMA, ADİL İSTİHDAM İSTİYORUZ! MÜLAKATLAR KALDIRILSIN

    Yayına Giriş Tarihi: 19.10.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 19.10.2020 18:51:22  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 19.10.2020 18:47:51

Kamu istihdamında inşaat mühendisi kadrosunun ülkedeki ihtiyaca göre yeniden düzenlenmesi ve arttırılması, mülakat sisteminin yerine de merkezi atamaya geçilerek şeffaf ve istismara ihtimal vermeyen bir hale getirilmesi bugün mesleğimizi kamuda yerine getirebilmemiz için elzemdir

 

Geçtiğimiz ay gerçekleşen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sonuçları önümüzdeki günlerde açıklanacak. Ülkede milyonlarca gencin ümidini bağladığı sınav, inşaat mühendisleri için belli başlı adaletsizlikleri de beraberinde getirmekte. Öncelikli olarak kamuda mühendis olarak istihdama alınan inşaat mühendisi sayısı her geçen yıl düşmektedir. Kamu istihdamında mühendis pozisyonunda yıllık olarak açılan kadro sayısı geçtiğimiz 8 yılda 4200`den 500`lere kadar gerilemiştir. 8 yılda gelinen durumda bu oran, ülkenin en önemli mesleklerinden biri olan, doğrudan kamu yararına çalışan inşaat mühendislerine iktidarın verdiği önemi göstermesi açısından önemli. Sadece inşaat mühendisliğine değil, kamu istihdamında kamu yararının ve mesleki niteliğin de ne kadar önemsenmediğinin kanıtı.

Kamu istihdamında bir diğer önemli sorun da mülakatların keyfi ve istismara açık olması. Mülakatlar, başvuran kişilerin mesleki yeterliliğiyle değil, dindarlıkları, iktidara muhalif olup olmadıkları, memleketleri, aileleri gibi iş ile alakasız sorularla geçmektedir. Üstelik kamu kurum ve kuruluşları; sınav sonuçları, eğitim ve mesleki geçmiş ne olursa olsun torpil ve kadrolaşmanın en çok olduğu alanlar. Bu noktada, KPSS sınavından alınan puan ne olursa olsun istihdam için kritik olan başvurulan yerlerdeki ahbap çavuş ilişkileri. Böyle bir ortamda, içinde bulunduğumuz ekonomik krizi ve işsizlik rakamlarını da düşündüğümüzde, tüm hayatı örgütleyen, kamu ve halk yararını gözeten inşaat mühendisliği mesleğinin nitelik ve etik gözeterek, insani koşullarda yapılabilmesinin koşulları kamu istihdamında her geçen gün daha da zorlaşıyor. Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan, kimi belediyelerin zabıta ve temizlik görevlisi alımında inşaat ve elektrik mühendisi şartı aradıkları ilanlar vermeleri de mesleğimizin itibarı, istihdam durumu ve iktidarın yaklaşımı açısından gelinen tabloyu özetlemektedir.

Bunun yanında belediye ve bazı kamu kuruluşlarında KPSS sonucu talep edilmeden yapılan istihdamlar da yine bu alanlarda önemin mesleki yeterlilik ve nitelik değil, şahsi çıkar ve rant olduğunu gösteriyor. KPSS şartının aranmadığı durumda o mesleğe kabul edilen mühendislerin hangi gerekçelerle alımının yapıldığı ise şüpheli.

Kamu istihdamında inşaat mühendisi kadrosunun ülkedeki ihtiyaca göre yeniden düzenlenmesi ve arttırılması, mülakat sisteminin yerine de merkezi atamaya geçilerek şeffaf ve istismara ihtimal vermeyen bir hale getirilmesi bugün mesleğimizi kamuda yerine getirebilmemiz için elzemdir.

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu

 


Okunma Sayısı: 838

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.