İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

02 ARALIK 2021, PERŞEMBE   

20

KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞܒNÜN YENİ MEZUN İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİ İHALE ŞARTNAMELERİNE EKLEME KARARI HAKKINDA ŞUBE AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 18.11.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 19.11.2020 13:50:33  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 18.11.2020 15:56:54

Her yıl yeni mezun olan inşaat mühendisleri, özel sektörde, zor ve güvencesiz şartlarda ve düşük ücretlerle çalışmaktadırlar. Doğrudan kamu yararı gözetilmesi gereken bir meslekte, genç mühendislerin uzun yıllar özel firmalarda çalışmaya zorlanması bir yana, Türkiye gibi kamu istihdamının olması gerekenin çok altında olduğu bir ülkede, bu tür kıstaslar aynı zamanda ülkedeki kamu personeli ihtiyacının karşılanamamasının da temel sebeplerindendir

 

Her yıl ortalama 9500 yeni inşaat mühendisinin mezun olduğu ülkemizde, diğer birçok önemli meslek grubunda olduğu gibi, kamuda istihdam konusunda çok ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Kamu istihdamı noktasında, ihalelerde, en az 5 yıl çalışma tecrübesi şartı istenmesi, genç mühendislerin hiçbir şekilde bu alanlarda çalışamaması sonucunu doğurmaktadır. Her yıl yeni mezun olan inşaat mühendisleri, özel sektörde, zor ve güvencesiz şartlarda ve düşük ücretlerle çalışmaktadırlar. Doğrudan kamu yararı gözetilmesi gereken bir meslekte, genç mühendislerin uzun yıllar özel firmalarda çalışmaya zorlanması bir yana, Türkiye gibi kamu istihdamının olması gerekenin çok altında olduğu bir ülkede, bu tür kıstaslar aynı zamanda ülkedeki kamu personeli ihtiyacının karşılanamamasının da temel sebeplerindendir.

Tüm bu sorunlar gözetilerek, uygulanacak projelerin kapasitesine ve özelliklerine bağlı olarak ihalelerin şartnamelerinde çeşitli yetkinlik seviyelerinde istenilen inşaat mühendisi sayısının arttırılması, genç ve yeni mezun mühendislerin istihdamını sağlamak adına istenilen teknik personellerin bir kısmının çalışma yılı şartı aranmaksızın şartnamelere eklenmesi hususunda gereğinin yapılması talebiyle 10.08.2020 tarihinde Belediyeler ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarına bir yazı gönderildi.

Karayolları Genel Müdürlüğü olumlu bir adım atılmış olup kamu ihalelerine şantiye mühendisi alımında 0-5 yıl tecrübe aralığında inşaat mühendisi kotası eklenmiştir. Bu gelişmeyi olumlu bir başlangıç olarak görüyoruz. Kamu istihdamının çok düşük seviyelerde olduğu ülkemizde benzer ilerlemelerin diğer kamu kuruluşları ve belediyelerde de gerçekleşmesi için mücadelemizi sürdüreceğimizi buradan tekrar ifade ediyoruz.

İMO Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu


 

Dosyalar

(162 KB) (19.11.2020 13:50:04)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 4629

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.