İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

25 ŞUBAT 2021, PERŞEMBE   

13

İMO ANKARA ŞUBESİ POLATLI BELEDİYESİ’NE AÇTIĞI DAVAYI KAZANDI

    Yayına Giriş Tarihi: 18.01.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 18.01.2021 16:41:06  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 18.01.2021 16:40:37

Yasal dayanağı bulunmayan müelliflik kaydı/yenileme işlemleri ile bu işlemlerden alınan ücretlerin hukuka uygun olmadığı kesinleşmiş yargı kararları ile de sabittir

 

Bilindiği üzere bazı belediyelerin üyelerimizden "müelliflik kaydı", "mühendislik çalışma ruhsat harcı" gibi isimler altında ücretler aldığı hem Şubemizin hem Birliğimizin son döneminde gündemindedir.

Şubemiz tarafından Polatlı Belediye Başkanlığı`nca Polatlı Belediyesi sınırları içerisinde faaliyet gösterecek inşaat mühendislerinden müelliflik ücreti adı altında mühendislik çalışma ruhsat harcı alınmasına ilişkin işlem ile bu işlemin dayanağı olan Belediye Meclis Kararı`nın hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptaline karar verilmesi konusunda açtığımız dava, talebimiz doğrultusunda kabul görmüş olup işlem iptal edilmiştir.

Gerek 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununda gerekse 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununda proje müellifleri, şantiye şefleri ile fenni mesullerin sicillerinin belediyelerce tutulacağına ilişkin bir hüküm bulunmamaktadır.

Bu bağlamda TMMOB`ye bağlı Odalar dışında, başka bir kurum ya da kuruluşun kayıt, tescil, çalışma izni vb. işlemler yapması da bu işlemler için bir ücret alması da yasal değildir.

Yasal dayanağı bulunmayan müelliflik kaydı/yenileme işlemleri ile bu işlemlerden alınan ücretlerin hukuka uygun olmadığı kesinleşmiş yargı kararları ile de sabittir.

Üyelerimizin mağduriyetine yol açan bu ve benzeri uygulamaların karşısında olacağımızı bir kez daha yineliyoruz.

Şubemiz, meslektaşlarımızın karşılaştığı yasadışı uygulamalar karşısında hukuksal mücadele yürütmekte olup,  müelliflik kaydı/yenileme işlemleri adı altında ücret talep edilen üyelerimizin şubemize başvurmaları durumunda gerekli çalışmaları ve işlemleri yapacaktır.

İMO Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu

NOT: Üyelerimiz geçmişe yönelik alacaklarını tahsil edebilmek için ekteki dilekçe ve mahkeme kararı ile Polatlı Belediyesi`ne başvuruda bulunabilirler.

 


 

Dosyalar

DAVA KARARI (45 KB) (18.01.2021 15:23:10)

DİLEKÇE ÖRNEĞİ (230 KB) (18.01.2021 17:54:20)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 148

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.