İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

32

BELEDİYELERDE TEKNİK KADROYA GÜVENCELİ İŞ SAĞLANMALIDIR

    Yayına Giriş Tarihi: 02.02.2021 15:07   Güncellenme Zamanı: 09.02.2021 11:35:25  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 02.02.2021 14:47:17

Bir inşaat mühendisinin tüm eğitimi, birikimi yaptığı işin niteliği ve aldığı sorumluluk düşünüldüğünde TMMOB asgari ücretinin altında ve güvencesiz çalıştırılması kabul edilemez.

 

Taşeron çalıştırma, ülkemizde hizmet alımında kar etmek amacıyla, verilen emeğin düşük ücretler ve güvencesizliğe tabii tutulduğu, sıkça başvurulan bir yöntem. Bütçesi bizim vergilerimizden oluşturulan ve halka hizmet sağlamakla yükümlü olan belediyelerin birçoğunda da, benzer yöntemlerle personel istihdamına gidilmektedir. Bu istihdam biçiminde meslektaşlarımız, düşük ücretlerle ve güvencesiz bir şekilde taşeron şirketler üzerinden istihdam edilmektedir. Merkezi yönetimlerin yerel yönetimlere yeterli kadro açmaması da bu sorunun katlanarak büyümesine sebebiyet vermektedir.

Bir inşaat mühendisinin tüm eğitimi, birikimi yaptığı işin niteliği ve aldığı sorumluluk düşünüldüğünde TMMOB asgari ücretinin altında çalıştırılması kabul edilemez. Bu, hem çalışan mühendisin emeğine haksızlık hem de yapılan işin niteliğini düşürmek demektir. Kamu için çalışmakla mükellef belediyelerin, kamu yararına çalışan inşaat mühendislerini mali ve kadro sorunlarının, bürokratik sorumluluklarının çaresi olarak görerek, özlük haklarını görmezden gelmesi, sadece belediyelerin ve meslektaşlarımızın değil, tüm ülkenin zararınadır.

Çalışma yaşamının esnekleşmesi ve kuralsızlaştırılması uygulamalarına son verilmeli, merkezi ve yerel yönetimlerde çifte standart oluşturan sözleşmeli personel uygulaması, kapsam dışı personel statüsü ve buna bağlı olarak yaratılan ücret dengesizliği derhal ortadan kaldırılmalıdır.

İnşaat Mühendisleri Odası

Ankara Şubesi Yönetim Kurulu

Konuyla ilgili belediyelere gönderilen yazı ektedir.


 

Dosyalar

konuyla ilgili belediyelere gönderilen yazı (114 KB) (01.02.2021 16:55:41)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 1456

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.