İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

09 ARALIK 2021, PERŞEMBE   

27

SU GELECEĞİMİZDİR, TİCARİLEŞTİRİLEMEZ!

    Yayına Giriş Tarihi: 22.03.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 22.03.2021 11:13:36  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 22.03.2021 11:08:29

Suyun geleceğiyle insanın, doğanın ve bunların bütünü olan gezegenimiz geleceği ortaktır. Bilimi ve tekniği kendine rehber edinen İnşaat Mühendisleri olarak, su kaynaklarının planlanmasından işletmesine her aşamada, tasarımcı, uygulamacısı, denetimcisi, işletmecisi, yöneticisi, karar verici olarak, geleceğimiz için bütün canlıların temiz suya erişim hakkını ve su varlıklarının korunmasını savunmaya ısrarla devam edeceğiz

 

4 milyardan daha yaşlı olduğu tahmin edilen dünyamızda ilk canlı yaşamın başlamasının ve bugüne kadar gelebilmesinin en temel faktörlerden biri su olmuştur. Gezegenimize hayat veren, insanlık tarihinin tüm ilerleme ve üretimlerinin var olabilmesinin sebeplerinden biri olan su, bugün maalesef en önemli ekolojik sorunlarımızdan biri. 22 Mart Dünya Su Günü`nde, suyun yaşamımızdaki belirleyiciliğini ve hayati önemini bir kez daha kavrayarak giderek büyüyen su krizinin önüne geçmek için yapılması gerekenleri tekrar önümüze koymak, türümüzün ve gezegenimizin geleceği açısından en acil görevlerimizden biri.

Yerkürenin %75`i sularla kaplı olmasına karşın, bunun %2.53`ü tatlı su niteliğinde olup kullanılabilir suların yaklaşık %70`i buzul formundadır. Dünyanın toplam su kaynağı yıllık 43,750 km3 olarak öngörülmekte ve bu kaynağın %45`i Amerika, %28`i Asya, %15,5`i Avrupa ve %9`u Afrika`da bulunmaktadır. Dünyada tatlı suyun %71`i tarım %18`i sanayi ve %11`i evsel kullanımda kullanılıyor. Türkiye`nin kullanılabilir su tüketiminin %73`i tarım sektöründe, %11`i sanayide, %16`sı evsel kullanımda geçekleşiyor. Tarım alanında kısmen, evsel kullanımlarda ise kullanılan suyun tamamı yeniden kullanılabiliyor.

Sanayi tüketiminde kullanılan suların geri dönüştürülemeyecek kadar kirletilmesi ve bu haliyle doğaya salınması, su kirliliğinin ve gezegendeki su miktarının hem bugün hem de bu haliyle gelecek projeksiyonlarındaki olumsuz tablonun en önemli sebeplerinden biri. Özellikle tatlı su kaynaklarının tükenmesi bugün artık distopik bir fikirden öte ciddi bir sorun olarak tüm insanlığın önünde duruyor. Bu konuda ise lanse edilenin tersine asıl problem kişisel, evsel su tüketimi değil, içinde bulunduğumuz doğa düşmanı sistemin doğrudan sonucu. Sanayi atıklarından iklim değişikliğini doğrudan etkileyen karbon salınımına kadar, kâr hırsı için ekolojik dengeyi tehlikeye atan ekonomi politikaları, bugün doğrudan gezegenimizin geleceğini tehlike altına alan bir noktaya evirildi. Bu soruna karşı bugünden bütüncül önlemler alınmaması, dünyadaki yaşamımızın sonunu getirebilecek en önemli etkenlerden birinin önüne geçememek demektir.

22 Mart Dünya Su Günü vesilesiyle, suyun sadece günlük yaşantımızda değil, gezegenimizde yaşamın başlangıcından beri süregelen önemin, tekrar hatırlatarak, kapitalist tüketim aracı olarak mülkleştirilmesi ve kâr amaçlı, ekolojik dengeyi hiçe sayan ekonomi politikalarının ekseninde yok edilmesinin önüne geçebilmek için harekete geçmenin aciliyetini bir kez daha vurgulamış olalım. Su tüketimi, kapitalist şirketlerin değil, tüm insanlık ve doğanın ihtiyacı ve çıkarı için, eşit ve adil şekilde düzenlenmelidir.

Temiz, içilebilir ve yeterli miktarda suya erişimin insan hakları ve toplum sağlığı açısından önemi, COVİD-19 pandemisini yaşadığımız günlerde bir kez daha görülmüştür. Suyun geleceği ile insanın, doğanın ve bunların bütünü olan gezegenimiz geleceği ortaktır. Bilimi ve tekniği kendine rehber edinen İnşaat Mühendisleri olarak, su kaynaklarının planlanmasından işletmesine her aşamada, tasarımcı, uygulamacısı, denetimcisi, işletmecisi, yöneticisi, karar verici olarak, geleceğimiz için bütün canlıların temiz suya erişim hakkını ve su varlıklarının korunmasını savunmaya ısrarla devam edeceğiz.

 

İMO Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu

 


Okunma Sayısı: 51

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.