İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

09 ARALIK 2021, PERŞEMBE   

6

KOCA SİNAN’I SAYGI İLE ANIYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 09.04.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 09.04.2021 11:02:17  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 09.04.2021 09:52:57

Ölümünün 433. yılında dünya mimarlık, mühendislik ve yapı kültürüne eşsiz yapıtlar kazandıran ve bu kültürün gelişmesinde önemli bir yere sahip olan Mimar Sinan`ı saygıyla anıyoruz

 

Ölümünün 433. yılında dünya mimarlık, mühendislik ve yapı kültürüne eşsiz yapıtlar kazandıran ve bu kültürün gelişmesinde önemli bir yere sahip olan Mimar Sinan`ı saygıyla anıyoruz.

Anadolu`dan Balkanlar`a, Balkanlar`dan Yakın Doğu`ya uzanan coğrafyada yapmış olduğu özgün eserler onu zamanın ve coğrafi sınırlarının ötesine taşımıştır. Mimar Sinan, ülkemizde mimarlık, mühendislik kültürünün temel taşlarını oluşturmuş ve sonraki asırlarda da etkisini sürdürmüştür. 

Mimar Sinan`ın iki görkemli yapıtı; Süleymaniye ve Selimiye, "insanın yaratıcı dehasının başyapıtları" ve "insanlık tarihinde dikkat çekici bir aşamanın seçkin örnekleri" olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi`ne girmiş ve Koca Sinan dünya tarafından tanınmıştır. 

Sinan`ın yapıtları toplumsal kültür öğeleri olarak korunması gereken miraslar olarak hepimizin sorumluluğundadır.

İMO Ankara Şubesi, Erhan Karaesmen Hocamız tarafından hazırlanan "Sinan Teması Üzerine Çeşitlemeler Genişletilmiş 2. Baskısı"nı Şubat 2020`de yayımladı. Koca Sinan`ın sanatsal, tarihsel ve mesleki yönünü ele alan, sadece mühendisliğin teknik boyutlarını değil, tarihsel, kültürel ve entelektüel ayrıntılarını da gün ışığına çıkaran bu eserde Sinan`ı meslektaşlarımızla buluşturmayı ve onlara ışık tutmasını amaçladık.

Kültürümüze ve uygarlık tarihine yapmış olduğu katkıları nedeniyle Koca Sinan`ı saygıyla anıyoruz.

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu

 


Okunma Sayısı: 76

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.