İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

07 MAYIS 2021, CUMA   

25

İNSAN HAYATI KÂR HIRSINA TESLİM EDİLEMEZ!

    Yayına Giriş Tarihi: 10.04.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 10.04.2021 17:09:37  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 10.04.2021 15:01:47

Yapı üretim sisteminin sağlıklı olarak kurulup işletilmesi, bu hakkın yaşama geçirilmesinin en önemli güvencesidir. İnsan yaşamının dikkate alındığı bir kentleşme ve yapılaşma yerine, kişi ve grupların çıkarlarına dayalı bir yapılaşma anlayışı kentlerimizi yaşanmaz bir hale getirmektedir. Biz TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak sorumluları bir kez daha sorumluluklarına uygun hareket etmeye çağırıyoruz

 

09.04.2021 tarihinde Çankaya ilçesine bağlı İleri Mahallesi`nde bulunan bir inşaatın kazı çalışmaları sonrası yaşanan yer hareketleriyle ilgili basın açıklaması ve ön değerlendirme:

Dün gün içerisinde İleri Mahallesi Mektep Sokak`ta yapılan kazı çalışmasından sonra kazı çalışmasının üst parselinde bulunan Açelya Apartmanı`nın temelinin hareket ettiği gözlendi. Altay Sokak üzerinde bulunan Açelya Apartmanı ile yol arasında yarıklar oluşmaya başladı. Yaşanan deplasman sonucu Açelya Apartmanı ile birlikte riskli duruma düşen 21 binanın sakinleri evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Bu olayda şimdilik can kaybı yaşanmamış olması gönlümüzü rahatlatsa da, olayın yaşanma nedeni ve meydana geldiği bölgenin yapısı göz önüne alındığında bu olayların, kentimizin yönetim politikalarındaki eksikliklerle, yapı denetim sistemindeki aksaklıklarla ve yapı üretim süreçlerinin işin ehli tarafından yürütülmemesiyle doğrudan ilgili olduğu açıktır.

Yüksek eğimli bu tip yerleşim bölgelerinde sık sık yaşanan olayların önlenmesi için bölgenin planlanmasından başlayarak iskâna kadar uzanan süreçte yapılabilecek her bir hata onlarca insanımızın yaşamına mal olabilecek kapasiteye sahiptir.

Bu olayın benzerlerini daha önce de sıklıkla yaşadığımız için sorunun yapısal olduğunu düşünmekteyiz. Yapılması gereken yapı üretim sürecinin bütünlüklü olarak irdelenmesidir. Aynı olayların tekrar yaşanmaması için mevzuatta bulunan yetersiz ve/veya uygulanamayan kısımların ihtiyaçlar doğrultusunda revize edilmesiyle birlikte yapı denetim hizmetlerinin kamusallığı gereği piyasanın vahşi, rekabetçi ve kâr odaklı koşullarından kurtarılması gerekmektedir.

Bilimi ve tekniği yok sayan bir anlayışla bu sorunları çözmek mümkün değildir. Güvenli ve sağlıklı yapıların ve yaşanabilir bir çevrenin yaratılması en temel insan hakları kapsamında olup kentimizin karar vericilerinin önceliği olmalıdır. Bu bağlamda yapı üretim sisteminin sağlıklı olarak kurulup işletilmesi, bu hakkın yaşama geçirilmesinin en önemli güvencesidir. İnsan yaşamının dikkate alındığı bir kentleşme ve yapılaşma yerine, kişi ve grupların çıkarlarına dayalı bir yapılaşma anlayışı kentlerimizi yaşanmaz bir hale getirmektedir. Biz TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi olarak sorumluları bir kez daha sorumluluklarına uygun hareket etmeye çağırıyoruz.

Yaşanan olaya ilişkin olarak Şubemiz Yönetim Kurulundan ve konunun uzmanlarından oluşan ekip olay yerinde incelemelerde bulunmuş olup konuyla ilgili detaylı teknik rapor ilerleyen günlerde yayımlanacaktır.

İMO Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu

 


Okunma Sayısı: 595

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.