İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 EYLÜL 2021, SALI   

32

İMO ANKARA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI BÜLENT TATLI VE SEKRETER ÜYESİ ÖZGÜR TOPÇU EVRENSEL GAZETESİ`NDE

    Yayına Giriş Tarihi: 25.08.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 25.08.2021 10:29:08  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.08.2021 10:18:13

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Tatlı ve Sekreter Üyesi Özgür Topçu 24 Ağustos 2021 tarihinde Bozkurt felaketi üzerine Evrensel Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Tatlı ve Sekreter Üyesi Özgür Topçu 24 Ağustos 2021 tarihinde Bozkurt felaketi üzerine Evrensel Gazetesi`ne açıklamalarda bulundu.

Evrensel Gazetesi`nden Damla Kırmızıtaş`ın yaptığı röportajda Bülent Tatlı, "Gördüğümüz şey plansızlık. Bizim hiçbir planlamamız yok. Sadece burası ile sınırlı da değil. Hep öteleniyor ve şimdi bunun sonuçlarını yaşıyoruz hep birlikte. Şehre gidene kadar küçük yerlerin birçoğunda su hareketlerinin yarattığı yıkımları görüyorsunuz, birçok yer heyelan riski olan yerler. Buna rağmen heyelan önlem projeleri yapılmamış. Bozkurt üzerinde değerlendirirsek derenin oluşturduğu bir havza nedeniyle ortaya çıkan bir durum. Buradaki sorun doğaya uyumlu, duyarlı bir mekanizma kuramamaktan kaynaklanıyor. Taşkın yatağının yapılaşmaya açılmaması, yapılması gereken ilk önlem olması gerekiyordu, bu yapılmamış, uyarılar dikkate alınmadığı gibi burada bir denetim de kurulmamış" dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2019`da bir rapor hazırlandığını hatırlatan Özgür Topçu ise şunları söyledi: "Rapordaki tespitler yapılmış. Çözümüne yönelik de öneriler var fakat hiçbirisi hayata geçmemiş. Bu da aslında iktidarın insan hayatına verdiği değeri gösteriyor. AKP`nin rant, talan politikaları sonucu yapılaşmaya açması aslında ihmaller zincirini başlangıcı olarak sayılabilir" dedi. Sel felaketinde binanın yıkılması nedeniyle bir müteahhidin tutuklandığını hatırlatan Tatlı, "Yapı eğer kaçaksa tamam, müteahhidi suçlayabilirsin. Yıkılan bina 2017 yılında yapılmış yeni bir bina. Bu da aslında çok da kaçak olma ihtimalini ortadan kaldırıyor. Ruhsatlı bir bina. Ruhsatı kim verdi? Hangi malzemelerin kullanılacağını dahası imar sürecin, denetlemek kimin göreviyse suçlanması gereken odur."

Haberin tamamı için tıklayınız.


Okunma Sayısı: 113

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.