İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

20 EKİM 2021, ÇARŞAMBA   

49

BARINMA HAKKININ TİCARET ODAKLI BİR SİYASETE HAPSEDİLMESİ, BARINMA KRİZİNİN GERİCİ POLİTİKALARIN ARACI HALİNE GETİRİLMESİ KABUL EDİLEMEZ!

    Yayına Giriş Tarihi: 25.09.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 25.09.2021 14:00:16  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 25.09.2021 13:59:45

İnsanca bir yaşamı mümkün kılma anlayışıyla çalışan inşaat mühendisleri olarak, bugün yaşanan barınma krizinin çözülmesi için gereken düzenlemelerin acilen yapılması gerektiğini ısrarla tekrar ediyoruz. “Barınamıyoruz!” diyerek parklarda, sokaklarda sabahlayan gençlerin barınma, ulaşım ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik taleplerini yükseltiyoruz

Giderek derinleşen ekonomik kriz ve Covid-19 salgınının getirdiği zorlu koşullarda bugün en temel sorunlardan biri yaşanan barınma hakkı krizidir. 1,5 yıldır uzaktan ilerleyen eğitimde yeniden yüz yüze düzene geçilmesi kararı tüm salgın sürecinde olduğu gibi düzensizlik ve belirsizlikler içinde alınmıştır. Hiçbir planlama yapılmadan getirilen yeni düzenle birlikte özellikle büyük şehirlere gelmek durumunda olan üniversiteli gençler, yurtların yetersizliği, özel yurtların pahalılığı ve ev kiralarının olağanüstü derecede artması sebebiyle yaşanan bir konut krizi ile karşı karşıya kalmıştır. Barınacak ev bulmanın bile imkânsız hale getirildiği, halk sağlığının ve temel hak ve ihtiyaçların yok sayıldığı bu krizin tek sorumlusu rant ve gerici politikalar uğruna yaşama imkanlarını yok eden iktidardır.

Derinleşen ekonomik kriz, yoksulluk, işsizlik ve güvencesiz çalışma koşulları zaten ülkeyi yaşanamaz hale getiriyorken, halk bir de en temel hak ve ihtiyacı olan barınma imkânlarına erişemez hale gelmiştir. Kredi Yurtlar Kurumu`nun öğrencilere geçinebilmeleri için sağladığı 650 TL`lik sözde bursun, yurtların fiyatları 1.500-4.000 TL, 1+0 evlerin kiraları en az 1.200 TL iken hiçbir anlamı olmadığı ortadadır. Üstelik öğrencilerin yurt ve ev imkânlarına ulaşamamasını adeta fırsat bilen iktidar, tarikat ve cemaatlerin görece daha ucuz olan barınma imkânlarının önünü açarak barınma meselesini de gerici ve İslamcı politikalarının aracı haline getirmektedir. 

Yıllar boyu yapım süreçleri içerisinde yer alan biz inşaat mühendisleri için yapım faaliyetlerinin öncelikli amacı, insanların barınma, temiz su, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Yaşamın her alanının rant olarak görüldüğü ve yıllardır inşaat odaklı bir rant ekonomisinin yürütüldüğü ülkemizde, üniversiteli gençler başta olmak üzere halkın barınma ihtiyacının karşılanamaz hale gelmesi, önü alınmazsa daha derin sosyal ve ekonomik tahribatlara yol açacak krizin boyutunu gözler önüne sermektedir. Tüm bu koşullar içinde yoksul halkın yaşam mücadelesini görmezden gelen iktidar, utanmadan milyonlarca lira akıttığı sarayından tasarruf çağrısı yapmaktadır. Barınma hakkının ticaret odaklı bir siyasete hapsedilmesi, barınma krizinin gerici politikaların aracı haline getirilmesi kabul edilemez. 

İnsanca bir yaşamı mümkün kılma anlayışıyla çalışan inşaat mühendisleri olarak, bugün yaşanan barınma krizinin çözülmesi için gereken düzenlemelerin acilen yapılması gerektiğini ısrarla tekrar ediyoruz. "Barınamıyoruz!" diyerek parklarda, sokaklarda sabahlayan gençlerin barınma, ulaşım ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik taleplerini yükseltiyoruz. Bunun için yapılması gereken, kamucu bir yaklaşımla yapılacak yurt ve konut planlamalarıdır. Bu doğrultuda derhal devlet yurtlarının sayısı ve kapasiteleri artırılmalı, yurtlardaki yaşam standartları iyileştirilmelidir. İktidar ve belediyeleri eliyle tarikatlara peşkeş çekilen çeşitli vakıf yurtları ve özel yurtlar devlete devredilmeli, yurtlar ücretsiz olmalıdır. Ulaşım ücretlerindeki zamlar geri çekilmeli, öğrenciler ulaşım olanaklarından ücretsiz faydalanmalıdır. Serbest piyasanın fırsatçı hamleleriyle karşılanamayacak seviyede yükselen ev kiraları düzenlenmeli, kira bedellerindeki artış kontrol edilmelidir. 

Barınma politikalarının piyasacı bir mantıkla halkı müşteri yerine koyduğu, konut krizinin gerici politikaların aracı haline getirildiği bu düzenin karşısında, temel haklarına ve özgür bir üniversite ortamına erişmek isteyen öğrencilerin yanındayız. Demokratik, bilimsel ve özgür üniversiteler için, insanca bir yaşam için seslerini yükselten gençlerin yanında olmaya her zaman devam edeceğiz. 

İMO Ankara Şubesi 

Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 49

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.