İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

20 EKİM 2021, ÇARŞAMBA   

49

MESLEKTE 40. YIL PLAKET TÖRENİ VE YEMEĞİ DÜZENLENDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 29.09.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 29.09.2021 16:11:19  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 29.09.2021 11:16:46

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi tarafından 28 Eylül 2021 Salı günü ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Tesislerinde meslekte 40. yılını dolduran üyelerimiz için plaket töreni ve yemeği düzenlendi

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi tarafından 28 Eylül 2021 Salı günü ODTÜ Mezunlar Derneği Vişnelik Tesislerinde meslekte 40. yılını dolduran üyelerimiz için plaket töreni ve yemeği düzenlendi. Odamızın kuruluş yıldönümü olan 19 Aralık İnşaat Mühendisleri gününde yapılan bu etkinlik geçen yıl pandemi koşulları sebebiyle gerçekleştirilemedi. Bu sebeple bu yıl hem 1980 hem de 1981 mezunu meslektaşlarımızın meslekte 40. yılı birlikte kutlandı.

Plaket töreni İMO Ankara Şubesi Başkanı Bülent Tatlı`nın açılış konuşmasıyla başladı. Mühendisleri, uygulanan politikaların meşrulaştırılma aracına dönüştüren bir sistemde salt teknik ve bilimsel gerekliliklerin yerine getirilmesinin kendi başına yeterli olmadığını belirten Tatlı, "Sahip olduğumuz bilgiyi ve birikimi toplumun hizmetine ve yararına kullanabilmek amacıyla, mesleğimizin sorunlarını içinde yaşadığımız ülkenin ve toplumun sorunlarından ayrı tutmayan bir bakış açısı ile bireysel çabalardan çok ortak bir çabaya ve vicdana ihtiyacımız var," dedi.

Bülent Tatlı`nın konuşmasının tamamı:

Meslekte 40.  Yıl Onurunu Yaşayan Değerli Meslektaşlarım,

Birliğimizin ve Odamızın Değerli Yöneticileri,

Değerli Konuklar;

Sizleri İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu ve şahsım adına saygı ile selamlıyorum. Odamızın kuruluşunun 67. yıldönümü etkinlikleri kapsamında meslekte 40. yılını doldurmuş meslektaşlarımız onuruna düzenlediğimiz plaket törenimize ve yemeğimize hepiniz hoş geldiniz diyorum.

TMMOB ve Odamız 1954 yılında kuruldu. Odamız Anayasa`da tanımlandığı gibi kamu kurumu niteliğinde bir meslek odasıdır ve ülkemizde inşaat mühendislerinin tek örgütlü gücüdür. Bu yıl Odamızın ve TMMOB`nin kuruluşlarının 67. Yıldönümünü yaşıyoruz. Odamız Genel Kurulunun 1959 yılında aldığı kararla Odamızın kuruluş günü olan 19 Aralık, İnşaat Mühendisleri Günü olarak kabul edilmiştir. 1960 yılından bugüne kesintisiz olarak 19 Aralık İnşaat Mühendisleri gününde yapmış olduğumuz bu etkinliği geçen yıl pandemi koşulları sebebiyle gerçekleştiremedik. Bu sebeple bu yıl hem 1980 hem de 1981 mezunu meslektaşlarımızın 40. yılını birlikte kutluyoruz. Bu töreni öne çekmemizin nedeni de yine pandemi koşullarının Aralık ayında daha da ağırlaşacağı düşüncesidir. 

Değerli Meslektaşlarım;

İnşaat mühendisliği medeniyet mühendisliğidir. Ortaya çıkardığımız her ürün birebir toplumla, insanla ilgilidir ve yaşamın her alanında insana dokunur. Bu anlamda inşaat mühendisliği salt teknik bir mühendislik alanı değildir. 

 Sizler de meslek hayatınız boyunca ortaya koyduğunuz çalışmalarla topluma, insana dokundunuz. Meslek hayatınız boyunca yaptığınız üretimlerden duyduğunuz gurur Odamızın da gururudur. Çünkü biliyoruz ki hepimizin ortak amacı, sahip olduğumuz teknik bilgimizi topluma en yararlı olacak şekilde sunmaktır.

Bununla birlikte, hayatın genel akışı içerisinde doğaya ve yaşam alanlarına kast eden, kamu kaynaklarını heba eden, onaylamadığımız ya da etik anlayışımızla bağdaşmayan projeler içerisinde de İnşaat Mühendisi olarak yer almak durumunda kaldık.  

Ancak biliyoruz ki bu durumlarda dahi projenin bilim ve tekniğe uygun olarak gerçekleşmesi yönünde elimizdeki imkânlarla tüm bilgi ve birikimimizi kullandık.  

Ancak şunu da biliyoruz ki mühendisleri, uygulanan politikaların meşrulaştırılma aracına dönüştüren bir sistemde salt teknik ve bilimsel gerekliliklerin yerine getirilmesi kendi başına yeterli değildir.

İşte tam da bu noktada, sahip olduğumuz bilgiyi ve birikimi toplumun hizmetine ve yararına kullanabilmek amacıyla, mesleğimizin sorunlarını içinde yaşadığımız ülkenin ve toplumun sorunlarından ayrı tutmayan bir bakış açısı ile bireysel çabalardan çok ortak bir çabaya ve vicdana ihtiyacımız var.

Bu anlamda bir arada bulunduğumuz, örgütlendiğimiz meslek odamız İMO ve birliğimiz TMMOB`nin böylesi bir ortak çabayla oluştuğunu, eylem ve etkinliklerini de bu kolektif vicdanın yönlendirdiğini bir kere daha inançla hatırlatmak isterim.

Bugün ülkemizde mesleğimizin itibarsızlaştırılması yönündeki olumsuzluklar en yoğun şekilde devam etmektedir. Eğitimin niteliksizleştirilmesinden, meslektaşlarımızın hak gasplarına, denetimin yozlaştırılmasından meslektaşlarımızın çalışma koşullarının kötüleşmesine,  plansız, programsız, projesiz çalışmalar içerisinde meslektaşlarımızın ve mesleğimizin bir meşrulaştırma aracına dönüşmesine kadar mesleğimize ilişkin birçok olumsuz gelişmeye karşı bu alanın asıl emektarı ve sahibi olan biz İnşaat Mühendislerinin bir arada olmasına ve tüm bu olumsuzluklara karşı birlikte mücadele etmesine ihtiyaç vardır. 

Değerli Meslektaşlarım,

İnşaat Mühendisi olarak sizler çalışma hayatlarınızdan emekli olabilirsiniz. Ancak hiçbir zaman İnşaat Mühendisliğinden emekli olmayacaksınız. Bu sizlerin bu ülkeye, bu topluma olan sorumluluğunuzun da bir gereğidir. Bilginizi, görgünüzü, tecrübelerinizi paylaşacağınız en önemli mecralardan biri hiç kuşkusuz Odanız, İnşaat Mühendisleri Odası`dır. Hep birlikte buradayız, bundan sonra da bir arada olacağız. 

Bu duygu ve düşüncelerle, Meslekte 40. yıl onurunu yaşayan üyelerimizi ve ailelerini kutluyor, sağlık ve mutluluk içerisinde daha nice yıllar diliyorum. 

Bugün vesilesiyle bir kez daha Teoman Öztürk`ün sözleriyle, "Yüreğimizdeki insan sevgisini ve yurtseverliği, baskı ve zulüm yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde, bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, emekçi halkımızın hizmetine sunmak için her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inanç ve kararlılığımızı," ifade ediyor,

Bilim ve tekniği rehber edinen, laik, aydınlanmacı ve kamucu bir anlayışla halkımızın ve ülkemizin mühendisleri olarak her şart ve durumda kolektif vicdan ve bu vicdanın yol gösterici çizgisinde, halkımızın ve ülkemizin hizmetinde olacağımıza inancımla tekrar saygılar sunuyorum.

İMO Ankara Şubesi 

Yönetim Kurulu Başkanı 

Bülent TATLI


Okunma Sayısı: 97

Ankara Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.