İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

02 ARALIK 2021, PERŞEMBE   

29

DENETİM YOKSA KAZA VAR

    Yayına Giriş Tarihi: 19.10.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 20.10.2021 09:17:23  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 19.10.2021 18:01:41

“İş kazaları kader değildir. İş kazalarının, meslek hastalıklarının işin doğal bir sonucu olarak görülmesi, yeni iş cinayetlerine davetiye çıkarmaktadır. Sağlıklı ve güvenlikli bir ortamda çalışmak her çalışanın hakkıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması öncelikle devletin ve işverenin görevidir”

 

İMO Ankara Şubesi tarafından 19 Ekim 2021 tarihinde Ankara ilinin Altındağ ilçesine bağlı Siteler bölgesinde meydana gelen göçükte yaşanan iş kazasıyla ilgili "Denetim Yoksa Kaza Var!" başlıklı bir açıklaması yayımlandı.

Açıklamada, "İş kazaları kader değildir. İş kazalarının, meslek hastalıklarının işin doğal bir sonucu olarak görülmesi, yeni iş cinayetlerine davetiye çıkarmaktadır. Sağlıklı ve güvenlikli bir ortamda çalışmak her çalışanın hakkıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması öncelikle devletin ve işverenin görevidir," denildi.

Açıklamanın tamamı:

DENETİM YOKSA KAZA VAR!

Ankara Altındağ Siteler`de bir iş merkezi inşaatında beton dökümü sırasında meydana gelen göçükte, 3 işçi yaralandı. Ülkemizde 2012 yılında yayımlanan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunundan sonraki istatistiklere baktığımızda bu alandaki sorunların çözümü için sadece yasaların çıkarılmasının yeterli olmadığı görülmektedir. Yaşanılan bu olay özelinde durum değerlendirmesi yapmak gerekirse kalıp altı iskeleler konusunda çıkan yönetmelik ve standartlara rağmen bu konuda halen ilkel çalışma yöntemleri ile devam edildiği görülmektedir. Sonucu öngörülebilen bu tür çalışma koşulları sonucunda ortaya çıkan olayların kaza olarak nitelenmesi doğru değildir. Yasa koyucular bu koydukları kuralların uygulamalarını da denetlemeli ve kamu hizmeti sunulan bu alan piyasa koşullarına terk edilmemelidir.

Özellikle inşaat çalışma alanı ve bu çalışma alanındaki iskele ve kalıp sistemlerindeki kusurlalar sonucu ortaya çıkan ölüm ve yaralanmaların sayısal olarak fazlalığı; yaşananlardan ders alınmadığının, önlem alınmadan ve denetimsiz bir şekilde çalışmaya devam edildiğinin göstergesidir. Sebebi her ne olursa olsun tüm iş kazalarında ve cinayetlerinde olduğu gibi bu örneklerde de emekçiler yeterli güvenlik önlemi alınmadığı ve önleyici çalışmalar yapılmadığı için zarar görmüşlerdir. Çalışanların, önleyici ekipmanlar ve standartlara uygun bir iskele kalıp sistemi ile çalışması durumunda zarar görmesi imkânsıza yakındır. Ancak yasa, yönetmelik ve standartlara uygun çalışmaların yapılıp yapılmadığına dair kamusal denetimin eksikliği sebebiyle sürekli yeni kaza haberleri alıyoruz. Umuyoruz ki hastaneye kaldırılan işçiler en kısa zamanda sağlıklarına kavuşarak, hayatlarına devam ederler. İş cinayetleri ile mücadele ertelenebilir, ötelenebilir bir gündem değildir. İş cinayetlerinin yaşanmaması için yürütülen mücadelenin güçlendirilmesi ve gerekli yasal düzenlemeler ile birlikte kamu denetiminin zaman kaybetmeden gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Bir tek emekçinin dahi kaza geçirmemesi, bir tek emekçinin dahi yaşamını kaybetmemesi için bu alan emek ve meslek örgütlerinin, sendikaların ve üniversitelerin iş birliği ile kamusal denetime açılmalıdır. İş kazaları kader değildir. İş kazalarının, meslek hastalıklarının işin doğal bir sonucu olarak görülmesi, yeni iş cinayetlerine davetiye çıkarmaktadır. Sağlıklı ve güvenlikli bir ortamda çalışmak her çalışanın hakkıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması öncelikle devletin ve işverenin görevidir.

Kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olmanın sorumluluk ve bilinciyle, iş kazalarının önlenebilir olduğunu bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

 

İMO ANKARA ŞUBESİ

YÖNETİM KURULUOkunma Sayısı: 83

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.