İNŞAAT SEKTÖRÜ ‘FİYAT FARKI KARARNAMESİ’Nİ BEKLİYOR

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Nevzat Ersan, `Fiyat Farkı Kararnamesi` ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Eklenme Tarihi: 25/04/2016

 

İnşaat sektörü, içinde bulunduğu krizi bir türlü aşamamaktadır. Gerek ülkemizin içinde bulunduğu gizli kriz, gerekse malzeme fiyatlarındaki aşırı artış; inşaat sektörünü büyük sıkıntıya sokmuştur.

 

Sektörün içinde bulunduğu bu sıkıntı, inşaat ile ilişkili diğer sektörleri de maalesef açmaza sürüklemiştir. Kısa sürede sektörün önünün açılmaması halinde, bu durumun geriye dönülmesi zor izler bırakacağı aşikardır. Lokomotif sektörümüz artık duraksamıştır. Sektörümüzün bu duraksamaya ne kadar tahammül edebileceğini hep birlikte göreceğiz.

 

Bu duraksamanın kalıcı olmaması için ise, sektörde konut üretip satan firmaların bir an önce önlerinin açılması gerekmektedir. Bunun yanında, malzeme fiyatlarındaki aşırı artışlar dikkatle takip edilmeli, sektörün geleceği açısından gerekli önlemler hayata geçirilmelidir. Kamuya iş yapan sektör için "malzeme fiyat farkı kararnamesi" bir an önce çıkarılmalı; bu kararname sadece demir fiyat farkı kararnamesi olarak düşünülmemeli, petrol ve diğer malzemelerin de bu kararnamede yer alması gerekmektedir. Bazı önlemlerin zamanında ve yerinde alınmaması halinde sektör için vakit çok geç olabilir.

 

 

Nevzat ERSAN

 

İnşaat Mühendisleri Odası

 

Ankara Şube Başkanı

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası