NİYETİ BAĞCIDA OLANIN GÖZÜ DE ÜZÜMDE OLMAZ

Ankara 5. İdare Mahkemesi’nin kararı ile Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) alanlarıyla ilgili 1/10.000`lik nazım imar planı, koruma amaçlı nazım imar planı ve ulaşım planlarının iptal edilmesinin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi sürpriz bir uygulamayla bizleri şaşırtmaya devam ediyor.

Eklenme Tarihi: 23/12/2020


Niyeti Bağcıda Olanın Gözü de Üzümde Olmaz

Ankara 5. İdare Mahkemesi`nin kararı ile Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) alanlarıyla ilgili 1/10.000`lik nazım imar planı, koruma amaçlı nazım imar planı ve ulaşım planlarının iptal edilmesinin ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi sürpriz bir uygulamayla bizleri şaşırtmaya devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi yaptığı yazılı açıklamada "mahkeme kararlarına uymak zorundayız" diyerek 14.5 kilometrelik Ankara Bulvarı`nı trafiğe kapatacağını ve halkı bu konuda billboard ve afişlerle bilgilendireceğini duyurdu.  Kapatılacak arterler; Ümitköy`den Şaşmaz Bulvarı`na gidiş, Zırhlı Birlikler`e gidiş ile Ümitköy-Etimesgut aksı, Çiftlik Kavşağı`ndan Cumhurbaşkanlığı Bulvarı`na bağlanan Fatih Sultan Mehmet Viyadüğü ile Hipodrum Caddesi`ne çıkış, Anadolu Bulvarı`ndan Ankara Bulvarı`na giriş ve çıkışlar olarak belirtildi.

Konuya ilişkin Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar`ın, TRT Ankara Kent Radyo`nun yayınına bağlanarak yaptığı açıklamalar ise konunun özünün bağcıyı dövme emeli olduğunu açıkça gözler önüne sermektedir. Ankara Bulvarı`nın 300 bin araç tarafından kullanıldığını, kapatılması halinde trafikte kilitlenmeler yaşanacağını ve bulvarın değerinin o zaman anlaşılacağını dile getiren Üçpınar`ın sözleri üstü kapalı bir tehdit ve halka bedel ödetme algısının zirve yaptığı noktadır.

 Mahkemenin aldığı kararın Kaçaksaray ve Ankapark dahil AOÇ arazisi üzerindeki birçok yapı ve projeyi kapsamasına rağmen Ankara Büyükşehir Belediyesi`nin bölgede halkın kullanabildiği tek alana ilişkin kapatma kararı alması oldukça manidar. Bulvarın trafiğe kapatılmasıyla birlikte halkın ulaşım hakkını kısıtlayacak uygulamaların sorumluluğunu, süreci ve projeleri mahkemeye taşıyan meslek odalarına yüklemek isteyen Ankara Büyükşehir Belediyesi, belediyenin ve yandaşlarının rantsal çıkarlarının önüne geçmek için mücadele eden odalarımızı hedef tahtasına koyarak plan ve programsız uygulamalarının bedelini kentlilere ödetme çabasındadır.

20 yıllık yönetimi döneminde Ankara`yı rant odaklı talan politikalarıyla yaşanmaz kılanlar kendi hukuksuzlukları ve hırslarının bedelini bir kez daha kentlilere ödetme sevdasında. Sürecin başında beri Ankara Bulvarı, Kaçaksaray ve Ankapark gibi AOÇ arazisi talanına ilişkin proje ve uygulamaların yasadışı ve temelsiz olduğunu belirten odalarımızın bu işin sorumlusu olduğunu söyleyebilmek ancak kentlilerin imkanlarını şehre kapılar yapan bir zihniyetin ürünü olabilirdi.

Büyükşehir Belediyesi ve Belediye Başkanı Gökçek`in halka kan kusturan uygulamaların takipçisi olacağımızı, Ankara Bulvarı özelinde yaşanan keyfi ve şuursuz uygulamaların teşhirinden geri adım atmayacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.

 

 İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi

Yönetim Kurulu Adına Şube Başkanı

Selim TulumtaşTMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası