Ankara Kara Teslim, Ankaralı Gökçek?e!!!

Ankara?da 8 Mart 2011 tarihinde başlayan kar, hayatı felç ederken, Büyükşehir Belediyesi?nin meterolojinin ?yoğun kar yağışı olacak? uyarılarına rağmen hiçbir önlem almaması sonucunda Ankara halkı yollarda mahsur kaldı, işyerlerinden çıkamadı.

Eklenme Tarihi: 02/11/2011

 

Ankara`da 8 Mart 2011 tarihinde başlayan kar, hayatı felç ederken, Büyükşehir Belediyesi`nin meterolojinin "yoğun kar yağışı olacak" uyarılarına rağmen hiçbir önlem almaması sonucunda Ankara halkı yollarda mahsur kaldı, işyerlerinden çıkamadı.

Ankara`da yağan kar sebebiyle iki gün Ankara`da yaşayanlar günlük hayatına devam edemedi. Birçok yol ulaşıma kapanırken, özellikle anayolların tuzlanmaması Ankaralıların evlerine ulaşmasında büyük sorunlar ortaya çıkardı.

Büyükşehir Belediyesi`nin yeterli önlemleri almaması sonucunda insanlar saatlerce yollarda kaldı. Akmayan trafikte kalan insanlar, toplu taşıma araçlarının yetersizliğinden yollarda ve otobüs duraklarında uzun saatler boyunca beklerlerken Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, suçluları ilan etti. Gökçek, "Kar nedeniyle vatandaşlarımız da belli bölgelerde sıkıntı çektiler. Bu çektikleri sıkıntının temelinde aşınmış lastik olduğunu ifade etmek istiyoruz. Belediye aşınmış lastiğe ne yapar, ne yapabilir?" diye açıklama yaparak suçu yollarda kalan insanlara attı. Kendisini yeterli önlem almamakla ve tuzlama yapmamakla eleştirenlere ise "ya kardeşim seni indandırmak için illaki göstermek mi lazım. Gider tadıverirsin, tuzlu mu değil mi bakarsın" diye açıklama yaptı.

Belediyenin yap(a)mayacağı görevler!!!

Her durumda ama özellikle kriz anlarında Ankara halkı yararına düzenlemeler yapmadığını açıkça gösteren Gökçek, yoğun kar yağışı esnasında arka arkaya birçok cümle sarfetti. Her seferinde Ankara halkını daha da mağdur eden/edecek düzenlemeler yaptığı gibi bu zamana kadar toplu ulaşım başta olmak üzere birçok sorunu halletmekte yetersiz kalmış hatta bu sorunları bizzat kendisi yaratmıştır. Kar yağışı konusunda da görev ve sorumluluklarını zamanında yerine getirmeyen Gökçek, "Bu arada bazı kişiler kar yağar yağmaz bütün caddelerin açılmasını istiyor. Ankara`da 1800 cadde ve bulvar mevcut. Bunların bir anda açılması fiilen mümkün değil. Biz 160 araçla mücadele ediyoruz. Dünyanın hiçbir ülkesinde bizdeki anlayış yok. Bunu görmek isteyenler büyükşehir belediyesinin sitesine girerek dünyadaki örnekleri görebilirler." diye açıklama yaptı. Belediyenin sorumluluğunda olan bu sorunun çözümü konusunda eksiklikleri konuşmak yerine her türlü koşulu, bütçesi, yönetimi farklı olan dünya örneklerini göstererek kendini haklı gösterme çabası içerisine girmiştir.

İşte 2011 Ankara`da kar yağışının ardından Gökçek`in ağzından dökülen inciler...

·         "17 yıldan beri belediye başkanıyım. 17 yılda beri böyle bir kar yağışına ilk kez rastlıyorum. Buna rağmen Ankara`nın yolları açık, bundan dolayı da ben karla Ankara`da çok üstün bir başarı gösterildiğine inanıyorum."

·         "Herkes ?dök tuzu, at parçala` diyor, tuzu parçaladıktan sonra bu sefer yazın asfaltların parçalanması gündeme geliyor"

·         "Sen tuzu atmışsın o karın içinde kaybolup gider. Vatandaş bunu bilmiyor, istiyor ki habire tuz atılsın."

·         "Habire atılan tuzun bir faydası yok. Önce karı sıyıracaksın en alttaki kalan ince tabakanın üzerine tuz atıp eriterek trafiği rahatlatacaksın. Vatandaş bunu bilmiyor."

·          "Karla mücadele de 8.750 ton tuz döktük. Bu tuzdan dolayı büyük üzüntü içerisindeyim. Neden diyeceksiniz. Bu tuz çevreye ve asfalta zarar veriyor. Biz yazın bunun ceremesini çekeceğiz. Bu konuda vatandaşlarımızdan lütfen anlayış bekliyorum."

·         "Ya kardeşim seni inandırmak için illaki göstermek mi lazım. Gider tadıverirsin, tuzlu mu değil mi bakarsın."

·         "Bu tırı deviren belediye mi? Yoksa kendi tedbirini almayan vatandaşım mı?"

·         "Lütfen herkes sağduyulu düşünsün. Şimdi sormak isterim: Sorumlu aşınmış lastiklerle trafiğe çıkarak kayan ya da kaza yapan araçlar mı? Yoksa belediye mi?"

·         "Her yerin bir anda açılabilmesi için belediyenin yılda 10-15 gün karla mücadelede 1000 araç 3000 personel istihdam etmesi gerekir. Bunun maliyeti sadece araçlar için 400 trilyon, işçi için yıllık 126 trilyondur. İşletme masrafları buna dahil değil. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle birşey yoktur."

TÜDEF ve TKP Gökçek`i istifaya çağırdı...

 

Tüketici Dernekleri Federasyonu(TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ali Çetin yazılı bir basın açıklaması yaparak Gökçek`i istifaya çağırdı. Çetin açıklamasında, "Ankara`nın dışını cilalamak, ulaşım zammında tepki gösteren semtleri cezalandırmak gibi işlerle meşgul olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek kar yağışıyla ilgili hiç bir önlem almadı. Bırakın yol temizleme, tuzlama ve don çalışması yapma gibi işleri hiçbir belediye görevlisi ortalıkta gözükmedi. Üstelik çıkıp özür dileme cesaretini bile gösteremediler" dedi. Açıklamasının devamında Çetin, "Gökçek bu şehre iyilik yapmak istiyorsa biran önce istifa etmelidir. Çünkü ankara`yı yönetememektedir. Ankaralı sokaktakar altında kalır Gökçek uyur" dedi.

 

TKP Ankara İl Örgütü üyesi bir grup da, Ankara Büyükşehir Belediyesi önüne gelerek bina önüne tuz dökerek Gökçek`i protesto ettiler. TKP yaptığı açıklamada, "Tadı tuzu kalmayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek`i istifaya çağırıyoruz" dedi.

 TMMOB
İnşaat Mühendisleri Odası